The Athletics Site

Results

Athens 1997, Results of Day 4

5 August 1997

Decathlon – 100 metres:

Heat 1 1. Jaime Penas (Spain) 11.08 seconds 843 points; 2. Sebastian Chmara (Poland) 11.17 823; 3. Sebastien Levicq (France) 11.25 806; 4. Jack Rosendaal (Netherlands) 11.27 801; 5. Indrek Kaseorg (Estonia) 11.39 776; 6. Rojs Piziks (Latvia) 11.77 697

Heat 2 (+0.5) 1. Javier Benet (Spain) 11.04 852; 2. Klaus Isekenmeier (Germany) 11.05 850; 3. Philipp Huber (Switzerland) 11.08 843; 4. Mario Anibal (Portugal) 11.09 841; 5. Oleg Veretelnikov (Uzbekistan) 11.10 838; 6. Beniamino Poserina (Italy) 11.10 838

Heat 3 (+0.2) 1. Roman Sebrle (Czech Republic) 10.91 881; 2. Douglas Pirini (New Zealand) 10.93 876; 3. Ramil Ganiyev (Uzbekistan) 10.94 874; 4. Marcel Dost (Netherlands) 10.97 867; 5. Michael Smith (Canada) 11.04 852; 6. Lev Lobodin (Russia) 11.07 845; 7. Alper Kasapoglu (Turkey) 11.28 799

Heat 4 (+0.2) 1. Victor Houston (Barbados) 10.72 924; 2. Prodromos Korkizoglou (Greece) 10.77 912; 3. Robert Zmelik (Czech Republic) 10.84 897; 4. Shawn Wilbourn (U.S.) 10.88 888; 5. Stefan Schmid (Germany) 10.93 876; 6. Pierre-Alexandre Vial (France) 11.02 856

Heat 5 (+0.8) 1. Chris Huffins (U.S.) 10.39 1,001; 2. Tomas Dvorak (Czech Republic) 10.60 952; 3. Jon Magnusson (Iceland) 10.61 949; 4. Erki Nool (Estonia) 10.67 935; 5. Frank Busemann (Germany) 10.76 915; 6. Eduard Hamalainen (Finland) 10.81 903; 7. Steve Fritz (U.S.) 10.96 870

DISCUS THROW Women – Qualification

Group A YATCHENKO Irina BLR 65.00; FAUMUINA Beatrice NZL 64.58; TSIKOUNA Stella GRE 61.52; GRASU Nicoleta ROM 60.44; KOROTKEVICH Larisa RUS 60.30; VIZANIARI Lisa-Marie AUS 60.28; MAFFEIS Agnese ITA 59.94; LIU Fengying CHN 59.50; MATEJKOVA Alice CZE 58.96; POWELL Suzanne USA 54.22; DREW Shelley GBR 53.96; KHRISTOVA Tsvetanka BUL 53.64; ABATZI Areti GRE 49.72; KESKIN Husniye TUR 48.80

Group B ZVEREVA Ellina BLR 65.94; SADOVA Natalya RUS 65.14; MACHADO Teresa POR 61.36; LUAN Zhili CHN 61.18; SODERBERG Anna SWE 59.88; ANTONOVA Yelena UKR 59.62; KELESIDOU Anastasia GRE 59.22; BOYER Edie USA 59.18; ADRIANO Elisangela BRA 57.88; XIAO Yanling CHN 56.32; BARNES-MILEHAM Lacy USA 55.52; MARSTERS Siniva CKI 35.22; DIETZSCH Franka GER NM; DEVALUEZ Isabelle FRA NM; BERGMANN Mette NOR NM

400 METRES HURDLES Women – First Round

Heat 1 HEMMINGS Deon JAM 54.42; GUNNELL Sally GBR 54.53; GOOSSENS Ester NED 54.84; BLACKETT Andrea BAR 55.26; LEDOVSKAYA Tatyana BLR 56.88; BUCHANON Rebecca USA 57.79; PANAGOU Christina GRE 1:01.14

Heat 2 TERESHCHUK Tatyana UKR 55.17; BUFORD-BAILEY Tonja USA 55.25; KNOROZ Anna RUS 55.34; ALONSO Miriam ESP 55.57; ARNARDOTTIR Gudrun ISL 55.76; DUPREY Donalda CAN 56.73; DA FONSECA Inicia C. STP 1:01.39

Heat 3 BATTEN Kim USA 54.56; SMITH Susan IRL 54.61; BAKHVALOVA Yekaterina RUS 55.08; HAUGHTON Karlene JAM 55.27; SZEKERES Judit HUN 55.99; BARBARINO Carla ITA 57.05; MARQUES Rafael POR 57.26

Heat 4 BIDOUANE Nezha MAR 55.53; RIEGER Silvia GER 55.64; PARRIS Debbie Ann JAM 55.84; LENSKAYA Irina UKR 56.05; TORSHINA Natalya KZK 56.64; TOLBERT Ryan USA 56.67

110 metres hurdles first round

Heat 1 (-0.6) 1. Dan Philibert (France) 13.43; 2. Allen Johnson (U.S.) 13.52; 3. Robert Kronberg (Sweden) 13.70; 4. Robin Korving (Netherlands) 13.80; 5. Gaute Gundersen (Norway) 13.83; 6. Stamatis Magos (Greece) 13.92; Jivko Videnov (Bulgaria) disqualified

Heat 2 (+0.8) 1. Artur Kohutek (Poland) 13.37; 2. Anier Garcia (Cuba) 13.46; 3. Andy Tulloch (Britain) 13.69; 4. Falk Balzer (Germany) 13.70; 5. Hubert Grossard (Belgium) 13.74; 6. Terry Reese (U.S.) 13.79; 7. Wagner Marseille (Haiti) 14.52

Heat 3 (+0.1) 1. Igor Kovac (Slovakia) 13.36; 2. Sebastien Thibault (France) 13.50; 3. Tomasz Scigaczewski (Poland) 13.61; 4. Andrei Kislykh (Russia) 13.67; 5. Stanislav Oiijar (Latvia) 13.79; 6. Li Tong (China) 13.89; 7. Avele Tanielu (Western Samoa) 14.59; 8. Emilio Valle (Cuba) did not finish

Heat 4 (-0.4) 1. Tony Jarrett (Britain) 13.35; 2. Vincent Clarico (France) 13.51; 3. Ronald Mehlich (Poland) 13.65; 4. Mike Fenner (Germany) 13.67; 5. Sven Pieters (Belgium) 13.67; 6. Hisanobu Konae (Japan) 4.02; 7. Slavoijub Nikolic (Yugoslavia) 14.26

Heat 5 (-0.3) 1. Florian Shwarthoff (Germany) 13.44; 2. Reggie Torian (U.S.) 13.51; 3. Kyle Vander-Kyup (Australia) 13.61; 4. Guntins Peders (Latvia) 13.73; 5. Pedro Chiamulera (Brazil) 13.93; 6. Peter Coghlan (Ireland) 13.94; 7. Williams Erese (Nigeria) 13.95; 8. Si Boukrouna (Morocco) 14.22

Heat 6 (+0.3) 1. Colin Johnson (Britain) 13.19; 2. Mark Crear (U.S.) 13.46; 3. Jonathan Nsenga (Belgium) 13.53; 4. Antti Haapakoski (Finland) 13.75; 5. Elmar Lichtenegger (Austria) 13.78; 6. Jovesa Naivalu (Fiji) 13.82; 7. Levente Czillag (Hungary) 13.96

Decathlon – long jump:

Group A 1. Frank Busemann (Germany) 7.96 1,050; 2. Roman Sebrle (Czech Republic) 7.71 987; 3. Klaus Isekenmeier (Germany) 7.56 950; 4. Marcel Dost (Netherlands) 7.45 922; 5. Oleg Veretelnikov (Uzbekistan) 7.32 891; 6. Steve Fritz (U.S.) 7.30 886; 7. Prodromos Korkizoglou (Greece) 7.29 883; 8. Robert Zmelik (Czech Republic) 7.28 881; 9. Jagan Hames (Austrlalia) 7.27 878; 10. Michael Smith (Canada) 7.25 874; 11. Philipp Huber (Switzerland) 7.18 857; 12. Doublas Pirini (New Zealand) 7.17 854; 13. Indrek Kaseorg (Estonia) 7.16 852; 14. Jaime Penas (Spain) 7.16 852; 15. Cedric Lopez (France) 7.13 845; 16. Mario Anibal (Portugal) 7.03 821; 17. Beniamino Poserina (Italy) 6.93 797

Group B 1. Chris Huffins (U.S.) 7.85 1,022; 2. Tomas Dvorak (Czech Republic) 7.64 970; 3. Ramil Ganiyev (Uzbekistan) 7.58 955; 4. Stefan Schmid (Germany) 7.58 955; 5. Victor Houston (Barbados) 7.57 952; 6. Eduard Hamalainen (Finland) 7.56 950; 7. Sebastian Chmara (Poland) 7.56 950; 8. Jon Magnusson (Iceland) 7.42 915; 9. Erki Nool (Estonia) 7.37 903; 10. Javier Benet (Spain) 7.19 859; 11. Pierre-Alexandre Vial (France) 7.11 840; 12. Lev Lobodin (Russia) 7.07 830; 13. Sebastien Levicq (France) 7.01 816; 14. Jack Rosendaal (Netherlands) 6.94 799; 15. Shawn Wilbourn (U.S.) 6.94 799; 16. Alper Kasapoglu (Turkey) 6.91 792; 17. Rojs Piziks (Latvia) 6.79 764

Decathlon – shot put:

Group B 1. Eduard Hamalainen (Finland) 15.71 833; 2. Chris Huffins (U.S.) 15.28 807; 3. Sebastian Chmara (Poland) 15.21 803; 4. Jon Magnusson (Iceland) 15.05 793; 5. Lev Lobodin (Russia) 15.00 790; 6. Shawn Wilbourn (U.S.) 14.85 780; 7. Ramil Ganiyev (Uzbeckistan) 14.76 775; 8. Stefan Schmid (Germany) 14.58 764; 9. Robert Zmelik (Czech Republic) 14.38 752; 10. Erki Nool (Estonia) 14.33 749; 11. Rojs Piziks (Latvia) 14.05 731; 12. Alper Kasapoglu (Turkey) 13.99 728; 13. Javier Benet (Spain) 13.66 708; 14. Sebastien Levicq (France) 13.58 703; 15. Cedric Lopez (France) 13.48 697; 16. Victor Houston (Barbados) 12.82 656

Group A 1. Michael Smith (Canada) 17.54 946; 2. Tomas Dvorak (Czech Republic) 16.32 871; 3. Jaime Penas (Spain) 15.33 810; 4. Mario Anibal (Portugal) 14.57 763; 5. Steve Fritz (U.S.) 14.41 753; 6. Douglas Pirini (New Zealand) 14.38 752; 7. Roman Sebrle (Czech Republic) 14.33 749; 8. Philipp Huber (Switzerland) 14.29 746; 9. Klaus Isekenmeier (Germany) 14.28 745; 10. Jagan Hames (Australia) 14.08 733; 11. Beniamino Poserina (Italy) 14.04 731; 12. Oleg Veretelnikov (Uzbekistan) 13.93 724; 13. Indrek Kaseorg (Estonia) 13.87 720; 14. Marcel Dost (Nertherlands) 13.61 704; 15. Frank Busemann (Germany) 13.53 700; 16. Pierre-Alexandre Vial (France) 13.35 689′; 17. Prodromos Korkizouglou (Greece) 13.28 684

EVENING SESSION

800 metres second round

Heat 1 1. Marko Koers (Netherlands) 1:46.52; 2. Patrick Ndururi (Kenya) 1:46.56; 3. Benjounes Lahlou (Morocco) 1:46.63; 4. Savieri Ngidhi (Zimbabwe) 1:46.92; 5. Lukas Vydra (Czech Republic) 1:47.56; 6. Nathan Kahan (Belgium) l:48.66; 7. Mario Vernon-Watson (Jamaica) 1:49.52; 8. Ivan Komar (Belarus) 1:50.17

Heat 2 1. Norberto Tellez (Cuba) 1:44.82; 2. Hezekiel Sepeng (South Africa) 1:44.91; 3. Mark Everett (U.S.) 1:44.95; 4. Adem Hecini (Algeria) 1:45.19; 5. Andre Bucher (Switzerland) 1:45.33; 6. Tor Oedegaard (Norway) 1:45.42; 7. Mohamed Yagoub (Sudan) 1:45.73; 8. David Matthews (Ireland) 1:46.66

Heat 3 1. Vebjoern Rodal (Norway) 1:46.43; 2. Patrick Konchellah (Kenya) 1:46.43; 3. Rich Kenah (U.S.) 1:46.48; 4. Arthemon Hatungimana (Burundi) 1:46.64; 5. Einars Tupuritis (Latvia) 1:46.97; 6. Marius Van Heerden (South Africa) 1:47.20; 7. Jose Barbosa (Brazil) 1:47.30; 8. Andrew Hart (Britain) 1:48.03

Heat 4 1. Wilson Kipketer (Denmark) 1:45.54; 2. Panayiotis Stroubakos (Greece) 1:45.94; 3. Kennedy Osei (Ghana) 1:46.00; 4. Hendrik Mokganyetski (South Africa) 1:46.45; 5. Andrea Longo (Italy) 1:46.60; 6. Brandon Rock (U.S.) 1:47.13; 7. Jose Cerezo (Spain) 1:48.90

110 metres hurdles second round

Heat 1 (Wind speed: +0.1 mps) 1. Mark Crear (U.S.) 13.15; 2. Colin Jackson (Britain) 13.19; 3. Robin Korving (Netherlands) 13.44; 4. Mike Fenner (Germany) 13.50; 5. Ronald Mehlich (Poland) 13.51; 6. Sven Pieters (Belgium) 13.55; 7. Sebastien Thibault (France) 13.62; 8. Jovesa Naivalu (Fiji) 14.04

Heat 2 (+1.2) 1. Allen Johnson (U.S.) 13.22; 2. Artur Kohutek (Poland) 13.27; 3. Dan Philibert (France) 13.33; 4. Falk Balzer (Germany) 13.37; 5. Jonathan Nsenga (Belgium) 13.50; 6. Stanislav Olijar (Latvia) 13.62; 7. Andy Tulloch (Britain) 13.63

Heat 3 (-0.1) 1. Tony Jarrett (Britain) 13.27; 2. Anier Garcia (Cuba) 13.46; 3. Kyle Vander-Kuyp (Australia) 13.53; 4. Reggie Torian (U.S.) 13.64; 5. Antti Haapakoski (Finland) 13.72; 6. Robert Kronberg (Sweden) 13.73; 7. Pedro Chiamulera (Brazil) 13.86; 8. Hubert Grossard (Belgium) 14.01

Heat 4 (+0.8) 1. Igor Kovac (Slovakia) 13.23; 2. Terry Reese (U.S.) 13.30; 3. Florian Schwarthoff (Germany) 13.30; 4. Vincent Clarico (France) 13.41; 5. Andrei Kislykh (Russia) 13.43; 6. Guntins Peders (Latvia) 13.55; 7. Elmar Lichtenegger (Austria) 13.70; 8. Tomasz Scigaczewski (Poland) 13.73

HIGH JUMP Men Decathlon

Group A HUFFINS Chris USA 2.06; BENET Francisco ESP 2.03; MAGNUSSON Jon Arnar ISL 2.00; DVORAK Tomas CZE 2.00; KORKIZOGLOU Prodromos GRE 2.00; ; SCHMID Stefan GER 1.97; LEVICQ Sebastien FRA 1.94; POSERINA Beniamino ITA 1.91; DOST Marcel NED 1.91; ISEKENMEIER Klaus GER 1.91; NOOL Erki EST 1.91; WILBOURN Shawn USA 1.91; VIAL Pierre-A. FRA 1.88; VERETELNIKOV Oleg UZB 1.85; KASAPOGLU Alper TUR 1.85; HUBER Philipp SUI 1.85; PIRINI Douglas NZL NM

Group B HAMES Jagan AUS 2.24; CHMARA Sebastian POL 2.12; LOPEZ Cedric FRA 2.09; BUSEMANN Frank GER 2.09; SEBRLE Roman CZE 2.09; GANIYEV Ramil UZB 2.06; SMITH Mike CAN 2.03; KASEORG Indrek EST 2.03; ANIBAL Mario POR 2.03; HOUSTON Victor BAR 2.03; PIZIKS Rojs LAT 2.00; FRITZ Steve USA 2.00; HAMALAINEN Eduard FIN 1.97; ZMELIK Robert CZE 1.97; LOBODIN Lev RUS 1.94; PECAS Jaime ESP 1.94; ROSENDAAL Jack NED DNS

JAVELIN THROW Men – Final

1 CORBETT Marius RSA 88.40; 2 BACKLEY Steve GBR 86.80; 3 GATSIOUDIS Kostas GRE 86.64; 4 HILL Mick GBR 86.54; 5 MAKAROV Sergey RUS 86.32; 6 HENRY Boris GER 84.54; 7 GONZALEZ Emeterio CUB 83.56; 8 PARVIAINEN Aki FIN 82.80; 9 ZELEZNY Jan CZE 82.04; 10 HOGLER Gregor AUT 81.56; 11 MORUYEV Andrey RUS 81.38; 12 BODEN Patrik SWE 80.66

LONG JUMP Men – Final

1 PEDROSO Ivan CUB 8.42; 2 WALDER Erick USA 8.38; 3 SOSUNOV Kiril RUS 8.18; 4 BECKFORD James JAM 8.14; 5 FERREIRA Nelson BRA 8.04; 6 GLOVATSKIY Aleksandr BLR 8.03; 7 TOURE Cheikh Tidiane SEN 7.98; 8 DILWORTH Kevin USA 7.88; 9 MORINAGA Masaki JPN 7.86; 10 LAO Jianfeng CHN 7.76; 11 TUDOR Bogdan ROM 7.66; WIGNALL Maurice JAM NM

1500 METRES Women – Final

1 SACRAMENTO Carla POR 4:04.24; 2 JACOBS Regina USA 4:04.63; 3 WEYERMANN Anita SUI 4:04.70; 4 ZUNIGA Mayte ESP 4:04.80; 5 PELLS Leah CAN 4:06.18; 6 SULDESOVA Andrea CZE 4:06.33; 7 NELYUBOVA Olga RUS 4:07.34; 8 O’SULLIVAN Sonia IRL 4:07.81; 9 DULECHA Kutre ETH 4:08.15; 10 EWERLOF Malin SWE 4:08.68; 11 MEAGHER Robyn CAN 4:10.83; 12 RYDZ MalgorzataPOL4:13.25

SHOT PUT Women – Qualification

Group A PRICE-SMITH Connie USA 18.35; KLEINERT Nadine GER 18.26; STORP Stephanie GER 18.12; ALTHOUSE Valeyta USA 17.89; ROSOLEN Mara ITA 17.87; ZHANG Liuhong CHN 17.82; KORZHANYENKO Irina RUS 17.80; ADRIANO Elisangela BRA 17.71; FEDYUSHINA Valentina UKR 17.31; MANFREDI Laurence FRA 17.02; LEE Myung-Sen KOR 16.39; OUZOVNI Kalliopi GRE NM

Group B KUMBERNUSS Astrid GER 20.69; PAVLYSH Vita UKR 20.48; HUANG Zhihong CHN 19.05; KRIVELYOVA Svetlana RUS 18.41; MITKOVA Svetla BUL 18.07; THOMPSON Tressa USA 18.07; DANILCZYK Krystyna POL 18.05; LI Meisu CHN 17.99; OAKES Judy GBR 17.84; ROMANOVA Anna RUS 17.79; KOROLCHIK Yanina BLR 17.75; TSENTEMEIDOU Eleni GRE 16.62; KAWAR Nada JOR 15.76

10000 METRES Women – Final

BARSOSIO Sally KEN 31:32.92; RIBEIRO Fernanda POR 31:39.15; CHIBA Masako JPN 31:41.93; ADERE Birhane ETH 31:48.95, REN Xiujuan CHN 31:50.63; LORUPE Tecla KEN 32:00.93; YANG Siju CHN 32:01.61; DE REUCK Colleen RSA 32:03.81; SOMMAGGIO Silvia ITA 32:16.92; TAKAHASHI Chiemi JPN 32:23.61; ROCHA Nora MEX 32:34.58; VAQUERO Julia ESP 32:36.91; PETERS Annette USA 32:43.38; DALLENBACH Chantal FRA 32:51.20; SANDELL Annemari FIN 33:00.11; MASUDA Hiromi JPN 33:03.14; MEYER Elana RSA 33:05.82; WAMI Getenesh ETH DNF; RENDERS Marleen BEL DNF; DAHMANI Zahia FRA DNF

400 METRES Men – Final

JOHNSON Michael USA 44.12; KAMOGA Davis UGA 44.37; WASHINGTON Tyree USA 44.39; RICHARDSON Mark GBR 44.47; YOUNG Jerome USA 44.51; THOMAS Ywan GBR 44.52; PETTIGREW Antonio USA 44.57; BAULCH Jamie GBR 45.22

400 METRES Men Decathlon

Heat 1 HOUSTON Victor BAR 47.91; CHMARA Sebastian POL 48.24; ISEKENMEIER Klaus GER 48.56; VERETELNIKOV Oleg UZB 48.85; LOPEZ Cedric FRA 48.88; KORKIZOGLOU Prodromos GRE 49.59; WILBOURN Shawn USA DNS

Heat 2 SCHMID Stefan GER 48.14; GANIYEV Ramil UZB 48.34; BENET Francisco ESP 48.49; KASEORG Indrek EST 48.66; ZMELIK Robert CZE 49.39; ANIBAL Mario POR 49.73; POSERINA Beniamino ITA 49.99

Heat 3 DVORAK Tomas CZE 47.56; DOST Marcel NED 47.99; HUBER Philipp SUI 48.00; BUSEMANN Frank GER 48.32; FRITZ Steve USA 48.70; LOBODIN Lev RUS 49.02; PIRINI Douglas NZL DNS

Heat 4 HAMALAINEN Eduard FIN 46.71; NOOL Erki EST 46.99; SEBRLE Roman CZE 48.16; VIAL Pierre-A. FRA 48.87; HUFFINS Chris USA 49.05; SMITH Mike CAN 49.67; MAGNUSSON Jon Arnar ISL DNS

Heat 5 HAMES Jagan AUS 49.92; LEVICQ Sebastien FRA 53.43; ROSENDAAL Jack NED DNS; PIZIKS Rojs LAT DNS; PECAS Jaime ESP DNS; KASAPOGLU Alper TUR DNS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>